V návaznosti na tragické události posledních dní, ve kterých sehrála zásadní roli nedostatečná pevnost ledové plochy, ale také lidská neopatrnost, připomínáme rizika spojená s pohybem po zamrzlých hladinách vodních ploch a toků.
Přestože v nížinách signalizuje počasí spíše jaro, najdeme napříč republikou řadu lokalit, kde vodní hladiny stále zakrývá led. Led, který láká děti i dospělé. Zamrzlá radost v sobě ale ukrývá obrovské riziko, které rozhodně nelze podceňovat. Před vstupem na led je zcela nezbytné přesvědčit se o jeho dostatečné síle a celistvosti. Riziko může představovat jarní obleva, proudění toku, předměty zamrzlé v ledu a řada dalších faktorů, které ovlivňují bezpečný pohyb po zamrzlé ploše.
Zkrátka by měl každý pečlivě zvážit, zda je bezpečné na zamrzlou hladinu vstoupit. Záchrana tonoucího z probořeného ledu je velmi náročná. Probořený se často neobejde bez pomoci druhých a do ohrožení života se tak dostávají i ti, kdo se o záchranu z ledu pokoušejí. Náročné jsou takové zásahy i pro školené záchranáře. Prolamující se led je nepředvídatelný a snadno člověka uvězní. Zásadní roli sehrává také rychlé podchlazení.
Apelujeme proto na všechny, aby nepodceňovali rizika spojená s pohybem na zamrzlých hladinách. Děti by měli i vzhledem ke stále probíhajícím jarním prázdninám o nástrahách ledních ploch důsledně poučit rodiče. Jen opatrností se dá předejít nešťastným událostem a tragédiím.
Podrobné informace k tématu lze čerpat z různých zdrojů. Desatero bezpečného pohybu na ledu nebo informace o faktorech ovlivňujících kvalitu ledu lze najít například na webových stránkách projektu spolku Centrum péče o děti a rodinu Bezpečné dětství – u vody bez nehody
Zdroj: Policie ČR